Bo stąd pochodził noblista

wola_okrzejska_muzeum_h_sienkiewicza3Jeśli kochasz polską literaturę to Wola Okrzejska powinna być ci miejscem bardzo znanym. To właśnie tutaj urodził się Henryk Sienkiewicz jeden z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy. Laureat nagrody nobla w dziedzinie literatury żył tu i tworzył na początku swojej kariery. Teraz w miejscu domu pisarza mieści się muzeum, nazwane jego imieniem.

Muzeum jest pięknie odrestaurowanym dworkiem, który znajduje się w zacisznej okolicy. Jeśli jesteś osobą, która chce odpocząć od zgiełku miasta to miejsce jest idealne dla ciebie. Poza tym w samym dworku znajduje się księgozbiór twórczości noblisty oraz eksponaty związane z życiem poety. Można tutaj znaleźć m.in. rower na którym jeździł 8 letni Henryk.

Popiersie Henryka Sienkiewicza
Popiersie Henryka Sienkiewicza

Zwiedzanie

Obiekt jest otwarty od godziny 9 do 17 z wyjątkiem poniedziałków. Jest to więc idealne miejsce dla osób, które nie wiedzą co robić w weekend.

Samo zwiedzanie jest bardzo tanie. Bilet normalny kosztuje zaledwie 5 zloty. Bilet ulgowy jest o złotówkę tańszy. Za dodatkowa opłatą można również zamówić przewodnika (15 zł dla grupy do 15 osób, 40 zł dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób). Zwiedzanie w zależności od zainteresowania grupy może trwać od 30 minut do 1,5 godziny.

Jest to również ciekawa atrakcja dla cyklistów. Co roku w połowie lipca jest tu organizowany Rajd rowerowy po pobliskich okolicach. Można zwiedzić okolice, gdzie wychowywał się Sienkiewicz.

Fortepian na którym grał Henryk Sienkiewicz
Fortepian na którym grał Henryk Sienkiewicz

Czy to wszystko? Na szczęście nie!!! W samym muzeum organizowane są cykliczne lekcje nauki gry na pianinie oraz wspólne czytanie powieści Henryka Sienkiewicza. W tym roku ostatnie czytanie odbyło się na początku sierpnia, w związku z rokiem sienkiewiczowskim. Publiczność mogła wysłuchać fragmenty “Quo Vadis”. Gwiazdą tych wydarzeń był Wojciech Malajkat.

Jak dojechać?

Muzeum leży na północno-zachodnich krańcach województwa lubelskiego w powiecie łukowskim. Jest oznaczone stosownymi napisami informacyjnymi.
Zobacz na mapie i wyznacz trasę ►

Dokładny adres:
Wola Okrzejska 105,
21-480 Okrzeja

źródło: http://muzeumsienkiewicza.eu/#

http://nickt.pl/wola-okrzejska-muzeum-henryka-sienkiewicza/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s